CDN - Content Delivery Network. Integracje usług, zarządzanie i doradztwo

WebArch 

Sieci CDN oferują setki różnych rozwiązań, które przyspieszą działanie naszych serwisów internetowych, odciążą nasze centrum danych, sprawią że nasze strony będą dostępne pomimo awarii łączy internetowych, dostarczą streaming video, pomogą w zbalansowaniu ruchu pomiędzy wieloma centrami danych, uchronią przed atakami typu DDOS i innymi.

CDN - Content Delivery Network. Integracje usług, zarządzanie i doradztwo

Content Delivery Network

Content Delivery Network, w skrócie CDN jest siecią serwerów rozlokowanych w strategicznych miejscach na świecie, służącą do efektywnego dostarczania danych internetowych (takich jak strony www, transmisje video, pliki; itd.) dla użytkowników.

CDN możemy traktować jako “chmurę” z serwerami i usługami usprawniającymi transmisję danych przez globalną sieć oraz usługami zabezpieczającymi naszą własną infrastrukturę przed atakami hakerskimi.

Rozproszony caching

Najważniejszą funkcjonalnością sieci CDN jest caching, czyli buforowanie plików potrzebnych do działania naszych stron (obrazki, html, javascript, css, fonty, pliki multimedialne itd) poza własną infrastrukturą - na serwerach CDN. W efekcie zbuforowane pliki są dostępne możliwie jak najbliżej użytkowników końcowych, osiągamy efekt szybszego ich ładowania w przeglądarkach użytkowników oraz osiągamy odciążenie własnej infrastruktury hostingowej.

Szybsze ładowanie osiągamy dzięki skróceniu dystansu, który dzieli użytkowników od naszego centrum danych - serwerowni hostującej naszą stronę. 

Poprzez skrócenie dystansu zmniejszamy ilość sieci i routerów przez które nasze pliki muszą być przesyłane w drodze od serwerowni do użytkownika. Mniejsza ilość sieci i urządzeń pośredniczących przekłada się mniejszą ilość błędów po drodze, mniejszą ilość re-transmisji i w konsekwencji na szybsze dostarczenie plików do celu.

Największe korzyści z używania sieci CDN osiągają firmy serwujące swoje strony dla użytkowników rozproszonych po terenach różnych krajów i kontynentów.

Jeśli założymy, że nasza serwerownia jest zlokalizowana w Polsce i prowadzimy działalność globalną, będziemy mieli użytkowników zlokalizowanych w różnych miejscach świata - w Europie, Azji, zachodnim i wschodnim wybrzeżu USA, Kanadzie, Ameryce Południowej, Australii.

Wszędzie tam operatorzy sieci CDN posiadają swoje serwery, które będą użyte do obsługi lokalnych użytkowników. W przeciwnym wypadku użytkownik np. z zachodniego wybrzeża USA albo Australii musiałby czekać na transmisję danych prowadzoną przez dziesiątki różnych sieci i urządzeń sieciowych - aż mocno opóźniona transmisja dotrze do polskiego centrum danych.

Jeśli transmisja dotyczy typowej strony internetowej, opóźnienie może sięgnąć nawet kilku sekund - zobacz jaki wpływ ma szybkość ładowania stron dla skuteczności biznesu online

Jeśli natomiast realizujemy streaming audio-video, opóźnienia uniemożliwią płynne odtwarzanie obrazu - dlatego też telewizje internetowe o globalnym zasięgu są zmuszone do korzystania z usług sieci CDN.

Podobne problemy dotyczą operatorów gier-online, gdzie szybka i niezawodna transmisja danych jest kluczowa dla prawidłowego działania dynamicznych gier.

Odciążenie infrastruktury (offload)

Odciążenie (offload) naszej infrastruktury osiągamy dzięki temu, że serwery CDN przejmują rolę źródeł plików, same odpowiedzialne są za przyjęcie żądań od przeglądarek internetowych i dostarczają żądane treści bezpośrednio do użytkownika. W skutek tego żądania trafiają w znacznie mniejszej ilości do naszej infrastruktury, zmiejszając jej obciążenie ją w stosunku do stanu bez wykorzystania CDN.

Jeśli charakter prowadzonego biznesu on-line bywa okresowy, np. organizujesz akcje specjalne - wyprzedaże sklepowe, świąteczne promocje, uruchamiasz kampanie marketingowe lub chcesz przeprowadzić transmisję video jakiegoś wydarzenia, konferencji - poziom ruchu internetowego generowanego przez użytkowników jest dynamiczny. Poziom transmisji nagle przechodzi od standardowych wartości do dużych “pików” osiągających wielokrotność normalnego ruchu. W takich wypadkach dla poprawnego obsłużenia ekstra-ruchu potrzebne jest odpowiednio wyskalowana infrastruktura - tj przeskalowana w górę po to, żeby te okresowe wzrosty obciążenia dało się obsłużyć. Oczywiście wiąże się to z kosztami związanymi z dzierżawieniem bezpiecznej ilości serwerów i łącz oraz posiadaniem ludzi zajmujących się administrowaniem infrastruktury). W przypadku okazjonalnych “eventów” , takie przeskalowanie infrastruktury może nie mieć uzasadnienia ekonomicznego. Wtedy CDN może okazać się najlepszym rozwiązaniem - sieć CDN inteligentnie skaluje się sama obsługując nagłe wzrosty ruchu płynnie i odciążając naszą infrastrukturę.

Streaming video

Część sieci CDN (jak Akamai, Limelight, Fastly) oferuje kompleksowe usługi dystrybucji streamingu video. Dla globalnych operatorów telewizji internetowych (zarówno live jak VOD), sieci CDN są jedyną drogą zapewniającą płynną transmisję obrazu wysokiej jakości dla rozproszonych po świecie użytkowników.

Oferowane usługi oprócz samego dostarczania i cachingu oferują 

 • Transcoding formatów, 
 • Dynamiczną i automatyczną adaptację bitrate’u
 • Automatyczny dobór właściwego formatu dla urządzeń końcowych (HLS, HDS, DASH)
 • Szyfrowanie streamingu
 • Zabezpieczenie przez link-share’ingiem
 • Live ingest RTMP, HLS, DASH

Bezpieczeństwo

Anty DDOS

Globalna sieć CDN złożona z nawet setek tysięcy (przyp. Akamai) serwerów daje ogromne możliwości dla balansowania ruchem pomiędzy regionami i serwerami skutecznie absorbując rozproszone ataki DOS (Denial of Service).

Web Application Firewall

Bieżąca analiza dużych wolumenów ruchu obsługiwanych przez sieci CDN pozwala na szybką detekcję nowych zagrożeń, nowych charakterystyk ataków. W ramach usług takich jak WAF szkodliwy ruch zostanie automatycznie zablokowany już na warstwie serwerów CDN, co pozwoli uchronić przed nim naszą infrastrukturę.

Niezawodność transmisji

Transmisja danych pomiędzy serwerami CDN odbywa się publicznych łączach internetowych ale często innymi drogami niż domyślne trasy pomiędzy krajami i kontynentami.

Operatorzy CDN na bieżąco monitorują alternatywne trasy i wybierają te, które pozwalają na najszybszą i niezawodną transmisję. Trasy te są modyfikowane na bieżąco i wybierane dynamicznie w zależności od aktualnych warunków, opóźnień, błędów itd, przez co nawet jeśli jeden z operatorów sieci tranzytowych będzie miał awarię, CDN przekieruje ruch inną drogą sprawiając że tego typu awarie nie będą dla użytkowników widoczne.

Rynek operatorów CDN

Akamai

Operator największej na świecie sieci CDN. Aktualnie zarządza ok 250 tysiącami serwerów rozlokowanych na wszystkich kontynentach w ok 120 krajach. Akamai obsługuje wg szacunków pomiędzy 15 a 30% światowego ruchu internetowego. 

Najwięksi klienci to: Apple, Microsoft, Facebook, NASA, Sky UK, BBC, Sony, Yahoo, UEFA oraz wiele, wiele innych korporacji światowego kalibru.

Więcej o Akamai na wikipedii en lub pl

Cloudflare

Rosnący operator o światowym zasięgu. Warto zwrócić uwagę na to, że Clouflare udostępnia darmowy plan, który może być dobrym wyborem dla startupów i firm z ograniczonym budżetem.

Najwięksi klienci to: UdaCity, Nasdaq, DigitalOcean, Cisco.

Amazon CloudFront

CDN oferowany przez Amazon Web Services. Wg stanu na luty 2017, posiada 69 lokalizacji na świecie, m.in. Anglia, Irlandia, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Japonia, Tajwan, Indie, Singapur, Australia, Południowa Ameryka oraz główne miasta w USA.

Fastly

Kolejny duży gracz na rynku o światowym zasięgu. 

Najwięksi klienci to: New York Times, AirBnB, The Guardian, Shopify, Pinterest.

Inni

 • Azure CDN
 • CDN.net
 • CDNetworks
 • Level3
 • Limelight
 • OVH
 • Yottaa

Integracja z CDN, konfiguracja i zarządzanie

Firma Webarch oferuje usługi doradcze i wdrożeniowe w zakresie integracji, konfiguracji i optymalizacji z sieciami CDN, w tym Akamai, Cloudflare, Amazon Cloudfront, Fastly i z każdym innyn operatorem.

Zapraszam do zapoznania się do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat usług CDN i szczegółową ofertą.

 

WebArch
Autor

WebArch

Wydajne serwisy internetowe - doradztwo, audyt, performance, programowanie i integracje CDN m.in. Akamai, Cloudflare oraz pozostałe.

Publikacje tego autora